Poradnik dla NGO dotycz. USTAWY KAMILKA

09.08.2024

NGOsy, uwaga! Ważna informacja dla wszystkich działających na rzecz dzieci i młodzieży! heart

Już teraz możecie zapoznać się z przykładową polityką ochrony dzieci, którą możecie wykorzystać w swoich organizacjach. A to dopiero początek – pełna wersja poradnika już wkrótce!
Sprawdźcie szczegóły!enlightened
Zbliża się ważna data dla wszystkich organizacji pozarządowych, które pracują z dziećmi i młodzieżą. Do 15 sierpnia 2024 r. muszą one wdrożyć – zgodnie z tzw. ustawą Kamilka – standardy ochrony małoletnich.
W związku z tym, NIW-CRSO wyda poradnik autorstwa p. Katarzyny Sadło, byłej prezeski Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który ma na celu wesprzeć organizacje pozarządowe w tworzeniu procedur ochrony dzieci, a także pomóc w skutecznej implementacji „uszytych na miarę” rozwiązań. Poradnik zawierać będzie gotową propozycję standardów, ale nadających się do modyfikacji – dostosowania do potrzeb i kontekstów działania różnych typów organizacji.

W napisanym przystępnym językiem opracowaniu znajdzie się również szczegółowe omówienie kwestii weryfikacji niekaralności personelu i jego relacji z dziećmi, porady w zakresie analizy czynników ryzyka i metod postępowania w przypadku skrzywdzenia dziecka oraz wiele przykładów dobrych praktyk (np. dotyczących ochrony wizerunku małoletnich).

Poradnik zawierać będzie ponadto liczne wskazówki dot. obecności dzieci w organizacji – wskazówki te z pewnością okażą się przydatne w codziennej pracy liderów sektora obywatelskiego i wolontariuszy.

Już dziś udostępniamy fragment poradnika tj. przykładową politykę ochrony dzieci w organizacji pozarządowej (w wersji edytowalnej wraz z załącznikami). Materiał może stanowić inspirację przy opracowywaniu własnych standardów w swoich organizacjach.

Poradnik dla NGO dotyczący ustawy Kamilka (fragment - wersja edytowalna)

Niebawem NIW opublikuje pełną wersję poradnika!