Porozmawiajmy o Odrze

POROZMAWIAMY O ODRZE

Cel główny projektu:

Projekt ma na celu zwiększenie aktywności i zaangażowania przedstawicieli 160 organizacji pozarządowych z województwa lubuskiego i dolnośląskiego w procesy kształtowania polityk publicznych oraz stanowienia prawa w obszarze edukacji dzieci i młodzieży. Skupia się na tematyce poszanowania wody, ochrony rzeki Odry, jej kulturowego znaczenia oraz promowaniu niskoemisyjnego transportu wodnego, jakim jest żegluga śródlądowa. Projekt uwzględnia także potrzebę radzenia sobie z ryzykiem powodzi oraz przeciwdziałania suszy.

Obszar realizacji projektu:

Projekt będzie realizowany na terenie województw lubuskiego i dolnośląskiego, szczególnie w powiatach położonych wzdłuż Odry: nowosolskim, zielonogórskim, krośnieńskim, słubickim, gorzowskim, głogowskim, górowskim, lubińskim, wołowskim, legnickim, średzkim, wrocławskim, oławskim oraz w mieście Wrocław.

Partnerzy:

Projekt realizowany jest w partnerstwie trzech organizacji: Federacji Lubuskich Organizacji Pozarządowych, Fundacji Jagniątków oraz Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Między Odrą a Bobrem.

Kluczowe działania:

1. Szkoła Działań Strażniczych:
    Seria szkoleń dla organizacji pozarządowych obejmujących:
    • Prawa i obowiązki NGO oraz nadzór nad administracją publiczną.
    • Zrozumienie systemu prawnego RP w zakresie edukacji i udziału w tworzeniu prawa.
    • Wiedzę na temat polityki publicznej związanej z ochroną wód i rzeki Odry.
    • Technologie monitorujące (watchdog) do nadzorowania instytucji publicznych.
    • Umiejętności negocjacyjne i analizę danych do monitorowania polityk publicznych.
    • Wsparcie eksperta ds. procesów partycypacyjnych w NGO.
  2. Szkoła Mentorów Działań Strażniczych:
    Szkolenie 16 mentorów, którzy będą monitorować działania lokalnych instytucji, wpływać na ustawodawstwo oraz wspierać uczestników projektu (160 osób) poprzez 12-miesięczne konsultacje.
  3. Organizacja Rady Odrzańskiej:
    Utworzenie grup roboczych i paneli eksperckich ds. edukacji, w których wezmą udział przedstawiciele NGO. Rada Odrzańska opracuje ekspertyzy dotyczące edukacji i ochrony wód, stając się innowacyjnym narzędziem rzecznictwa, które zostanie poddane ewaluacji i promowane w innych regionach. Część działań edukacyjnych będzie odbywać się na specjalnym statku pływającym po Odrze.

Grupa docelowa:
160 przedstawicieli organizacji pozarządowych (zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego), w tym 110 kobiet i 50 mężczyzn. Uczestnikami mogą być:

• Członkowie zarządów NGO,
  • Pracownicy oddelegowani do projektu,
  • Wolontariusze organizacji zaangażowani w projekt.

Rezultaty projektu:

Projekt zakłada zwiększenie kompetencji i zaangażowania NGO w procesy monitorowania i współtworzenia polityk publicznych oraz wzmocnienie ich roli w kształtowaniu lokalnych polityk ochrony środowiska.

Okres realizacji projektu:

01.08.2024 r. – 31.07.2026 r.

Finansowanie projektu:

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

• Całkowity koszt kwalifikowalny projektu wynosi 1 345 872,00 zł, z czego:
    • 1 110 613,57 zł pochodzi ze środków europejskich,
    • 194 878,43 zł z dotacji celowej,
    • 40 380,00 zł stanowi wkład własny w postaci środków prywatnych.