Logo MIĘDZY ODRĄ A BOBREM

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 5683
W sumie: 59518

O projekcie

PODSUMOWANIE

W naszych warsztatach udział mogli wziąć wszyscy mieszkańcy oraz przedstawiciele podmiotów (lokalnych samorządów, przedsiębiorców z branży budowlanej lub okołobudowlanej, producentów rolnych oraz rolników, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych i lokalnych liderów) z województwa lubuskiego zainteresowani i zaangażowani w rozwój obszarów wiejskich.

Zakres tematyczny planowanych warsztatów obejmował : wykonywanie konstrukcji drewnianych w budownictwie naturalnym, wykonywanie izolacji termicznych z użyciem kostki prasowanej słomy, wykonywanie wewnętrznych i zewnętrznych tynków glinianych oraz wapiennych. Warsztaty odbywały się w czasie w pięciu dwudniowych spotkań w sierpniu i wrześniu. Gościło nas malownicze Gospodarstwo Malinówka w Drągowinie pod Nowogrodem Bobrzańskim, z własnymi ulami, chlebem, jajami i wszystkim czego potrzeba Nam było do zatrzymania się w życiowym pędzie, chociaż na chwilę.

Na każdym etapie tworzenia i realizacji tego nowatorskiego w skali województwa projektu, przyświecała nam myśl, że wykorzystanie budownictwa, opartego na naturalnych i lokalnie dostępnych surowcach jest rozwiązaniem, które musimy jak najszerzej promować. Wprowadzanie tych rozwiązań wokół nas może pomóc zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Korzyści ekobudownictwa to m.in. redukcja ilości wykorzystywanej chemii i produkowanych odpadów, obniżenie kosztów (materiały są powszechnie dostępne), dobry wpływ na nasze zdrowie czy zachowanie właściwości ścian ceglanych (bardzo dobra oddychalność tynków przy zachowaniu izolacyjności).

W ramach naszych działań sprawdziliśmy też, co oferują lokalni producenci piasku, gliny, rolnicy i tartaki. Wnioskami z tej analizy dzielimy się z Wami.

Jednym z naszych głównych celów była i w dalszym ciągu jest właśnie wymiana wiedzy! Zapraszamy więc do pobierania udostępnionych przez Nas materiałów.

W nasze działania zaangażowani byli partnerzy którzy stali na straży tego aby poziom naszych wspólnych działań był jak najwyższy. Byli to : Stowarzyszenie Wędrowni Architekci z Poznania, Spółdzielnia Socjalna Witalizacja z Warszawy oraz wspomniane Gospodarstwo Malinówka z Drągowiny. Nasz projekt jest też objęty patronatem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Mamy dla nich olbrzymią wdzięczność i pragniemy im podziękować za ich olbrzymie zaangażowanie.

Jednak najważniejszym partnerem jest Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich – to oni docenili nasz pomysł i postanowili przyznać nam wsparcie ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, których instytucją zarządzająca jest – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

DANE PROJEKTU

Operacja „Zielone budownictwo w lubuskiej wsi” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Instytucją Zarządzającą Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Realizatorzy :

Liderem projektu „Zielone budownictwo w lubuskiej wsi” jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Między Odrą, a Bobrem” z siedzibą w Zaborze, ul. Lipowa 1

 

Partnerzy :

1. Stowarzyszenie Wędrowni Architekci, 61-493 Poznań, ul. Saperska 26/2,

2. Gospodarstwo Malinówka, 66-010 Drągowina, ul. Krótka 4

3. Spółdzielnia Socjalna Witalizacja, 00-389 Warszawa, ul. Juliana Smulikowskiego 1/3/307

 

Patronat :

1. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, ul. Miodowa 1

 

 

Termin realizacji :

czerwiec 2018r – październik 2018r

 

Wartość operacji :

54187,05 tyś. zł

Wartość dotacji :

49 180,95 tyś. zł

Wartość wkładu własnego :

5. 006,10 tyś. zł

 

Cel :

Wzrost wiedzy z zakresu budownictwa naturalnego (zielonego) oraz jej rozpowszechnienie wśród mieszkańców województwa lubuskiego ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich.

 

Grupa docelowa :

  1. Osoby fizyczne zamieszkujące teren województwa lubuskiego, w szczególności osoby do 35 r.ż. zamieszkujące obszary wiejskie,
  2. Podmioty i przedstawiciele podmiotów zaangażowanych w rozwój obszarów wiejskich z terenu województwa lubuskiego, w tym: przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedstawiciele lokalnych samorządów, przedsiębiorcy z branży budowlanej lub okołobudowlanej, producenci rolni oraz rolnicy, a także lokalni liderzy.

Prezes Stowarzyszenia zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.